Mada bez zemljoradničkog iskustva, grof se strasno upustio u uzgoj voća i vinograda i proizvodnju vina. Bio je i preteča marketniga u nas: na svetskoj izložbi 1890. godine u Parizu dobija prvu nagradu za "korpu bresaka". Posebnu pažnju je poklanjao ekskluzivnim vrstama, pa je gajio i prodavao tada gotovo nepoznate dinju, ananas, jagodu... Pažnju je poklanjao i ambalaži, dok je žig na pakovanju garantovao originalnost robe i bio jedna vrsta zaštite robne marke.
Sorta je podložna bolestima, osetljiva prema sivoj plesni i niskim temperaturama, zahteva svakodnevnu negu i ne postoji perspektiva da se sorta proširi i masovnije gaji. List je srednje veličine, petodelan, sa ošrim zupcima, bobice su okruglaste, mase do grama, žuto-zelene boje, prepoznatljivog ukusa i mirisa. Peskovita podloga je nezamenjiva i na živom pesku se može gajiti i nekalemljena. Vino u širi sadrži 18-20 odsto šećera, sadržaj ukupnih kiselina varira od šest do sedam grama po litru, a vino sadrži gotovo upola manje i šećera i kiselina.
Gedeon Rohonci je posebnu pažnju posvećivao buradima za vino i presi, čak je izgrađena i pruga uskog koloseka kojom se vino transportovalo do stanice u Bečeju. Grof je bio ljubitelj novca, žena, karata, lova... - plejboj u svom vremenu, pa je jednom, kaže legenda, iste noći izgubio i povratio i imanje i suprugu Izabelu! Mitska predstava doprinela je brendovanju krokana, pa je i nakon posleratne nacionalizacije Krokan bio rado služen za stolom Josipa Broza i njegovih najuvaženijih gostiju. |